Läckö

Kontakt / Press

Karta


Visa större karta

Från Lidköping är det skyltat mot Läckö Slott. Slottet ligger ca 25 km norrut på Kållandsö.

Du kan även ta dig hit med buss 133 från Lidköping. Besök Västtrafiks hemsida för tider, www.vasttrafik.se

Post- och leverensadress
Stiftelsen Läckö Slott
Läckö Slott
531 99 Lidköping

Kontaktpersoner

Magnus LönnrothVD
Magnus Lönnroth
Direkt 0510-48 46 61
Mobil 070-331 52 32
magnus.lonnroth@lackoslott.se

 

Ingela LarssonEkonomi- och personalchef
Ingela Larsson
Direkt 0510-48 46 62
Mobil 072-576 76 11
ingela.larsson@lackoslott.se

 

Christina AnderssonVerksamhetsledare naturum  Vänerskärgården – Victoriahuset
Christina Andersson
Direkt 0510-48 46 63
Mobil 070-309 40 10
christina.andersson@lackoslott.se

 

Jan-Erik AnderssonVerksamhetsledare Vaktmästeri & säkerhet
Jan-Erik Andersson
Direkt 0510-48 46 64
Mobil 070-336 47 11
jan-erik.andersson@lackoslott.se

 

Simon IrvineVerksamhetsledare Lilla Slottsträdgården
Simon Irvine
Nås via kansliet 0510-48 46 60
www.simonirvine.net

 

Fredrik KindbergVerksamhetsledare Visningsverksamheten
Fredrik Kindberg
Direkt 0510-48 46 65
Mobil 070-29 667 39
fredrik.kindberg@lackoslott.se

 

Catarina GnosspeliusVerksamhetsledare Opera & Scenkonst
samt extern information (skribent/redaktör)

Catarina Gnosspelius
Mobil 070-370 62 18
catarina.gnosspelius@lackoslott.se

 

Ansvarig Naturumspedagog vid naturum Vänerskärgården – Victoriahuset
Sofia Wennberg
Direkt 0510-77 05 45
sofia.wennberg@lidkoping.se
 

Catarina GnosspeliusArbetslagledare lokalvård
Josefina Olsson
Mobil 076-242 38 99
josefina.olsson@lackoslott.se

 

Restaurang Hvita Hjorten/Läckömåltider AB
Direkt: 0510-105 00

Kontor Lidköping/Porslinsstaden
Fabriksvägen 4
531 30 Lidköping

Press

Vi som arbetar för Stiftelsen Läckö Slott är glada över det stora intresse som du och dina kollegor visar slottet, naturum, vår verksamhet och våra evenemang. Vi hjälper dig gärna tillrätta vid ditt besök och du är därför varmt välkommen att ringa och berätta när du vill komma. På den här sidan finner du även publicerade pressreleaser och högupplösta bilder.

Pressbilder

Klicka här för högupplösta bilder

Pressreleaser

Pressmeddelande naturum juli 2014
Pressmeddelande 2013-06-05
Pressmeddelande 2013-04-05
Pressmeddelande Utställning 2012
Pressmeddelande Opera 2012
Pressmeddelande Opera 2011
Pressmeddelande Läckö Slott 2010
Pressmeddelande Läckö Slott 2009
Pressmeddelande Opera 2009

 

Karta över området

 

Webbproduktion: Entos AB